Розробка уроку української мови для 8 класу
Урок № 1
Тема. Мова - найважливіший засіб
спілкування, пізнання і впливу
Мета: розширити відомості восьмикласників про рідну мову, сформувати поняття
про мову як найважливіший засіб спілкування, пізнання і впливу; сформувати
вміння аналізувати висловлювання, на їх основі будувати власне міркування; за
допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу сприяти
осмисленню ролі мови як найважливішого, найбагатшого і найміцнішого зв’язку
поколінь.
Tип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції).
Перебіг уроку
I. Організаційний момент
II. Ознайомлення восьмикласників з темою, метою й завданнями уроку.
Оголошення епіграфа.
Мова генетичний код духовного
і фізичного буття народу,
оберіг
його історичної пам'яті,
матриця
його свідомості та
світогляду.
С Ніколаенко
III.Розвиток неперервної пошукової пізнавальної активності восьмикласників
Робота з текстом( навчальне аудіювання ). Прослухати текст. Визначити його тему. Дібрати заголовок. Яке речення передаєосновну думку висловлювання?
Кожен день дає нам урок пізнання. І завжди і скрізь наш учитель —
мова.
Усі діяння наші, думи і сподівання закріплюються у слові. Слово — наше найзіркіше око, наймогутніша сила. Через слово людина пізнає те, що не доступне було безпосередньому сприйманню. У цьому диводійному дзеркалі відображаються всі "айсберги" її світу. У слові постають перед нашим зором сторінки давньої історії й здобутки майбутнього. Промовляють до нас високі снігові вершини гір, водоспади Америки і Африки, льодові пустелі Арктики, глибінь космосу. Стають зримими найдрібніші (непідвладні найсучаснішим приладам!) частинки всесвіту.
За допомогою слова ми проникаємо в думи і почуття, які
хвилювали людей за тисячоліття
до нас. Також можемо звернутися до далеких нащадків і передати їм у слові найсокровенніше. Слово — найвірніший посланець з минулого в сьогодення і з
сьо
годення у прийдешнє. Завдяки його могутності не замулюється людський досвід. Це схованка мудрості і невмирущості народу. (І.Вихованець).
Ø Про яку функцію мови
йдеться в прочитаному тексті? Відповідь проілюструвати цитатами.
Ø З чим автор порівнює
слово? Записати образні порівняння в зошит.
Ø Поміркувати, які засоби
пізнання дійсності, крім книжки, доступні людині. Який з них, на ваш погляд,
найефективніший?
Дослідження-характеристика з елементами ранжування (робота в групах).
Записати в зошит подані функції, які виконує українська мова. Чи всі вони вам відомі?Об'єднавшись у міні-групи, виділити лише три функції, які, на
ваше переконання, є основними. Свій вибір обґрунтувати.
Етична, комунікативна, експресивна, мислетворча, номінативна
(функція називання), естетична, пізнавальна, культурологічна, волюнтативна
(функція впливу).
Ø
З'ясувати, чи збіглася думка вашої групи
з вибором інших груп.
Ø
Довести або спростувати твердження Якщо ми говоримо що мова- найважливіший
засіб спілкування, пізнання і впливу, то відповідно є й інші засоби
спілкування, пізнання і впливу.
Творче спостереження з елементами аналізу. Записати вислови. З'ясувати,
про які функції мови йдеться в них.
Мова – втілення
думки. Що багатша думка, то багатша мова.(М.Рильський). Мова – це не просто
спосіб спілкування, а щось більш значуще. Мова – це всі глибинні пласти
духовного життя народу, його історична пам’ять (О. Гончар). Не умовних звуків тільки вчиться дитина, вивчаючи рідну
мову, але п’є духовне життя й силу з рідної груді рідного слова(К.Ушинський).
Мова – це історія народу. Це шлях цивілізації і культури(О. Купрін). Чудова
думка втрачає всю свою цінність, коли вона погано висловлена(Вольтер).
Ø Пригадати й записати відомі
вам уривки з поетичних або прозових текстів про мову.
IV. Виконання системи творчих
завдань. Робота з текстом (навчальне
читання мовчки).
Прочитати мовчки текст.
Виділити в ньому тезу. Які аргументи наводить автор на підтвердження її?
Життя
слова неповторне. Кожне слово містить у собі скарби пізнання. Особливо цікаві
слова, які ведуть свій родопочаток від інших слів. Візьмемо прикметник
надзоряний — зрозуміло: який міститься вище зірок, за межами земної
атмосфери. А надмор'я — місцевість біля моря, надхмар'я — надхмарний простір,
надхмарна височінь, надводний — який міститься над поверхнею води або який
плаває на поверхні води, надзвуковий — який перевищує швидкість поширення звуку...(І. Вихованець).
Ø Самостійно довести тезу, що
кожне слово містить у собі скарби пізнання, проілюструвати прикладами,
записати.
Лінгвістична гра «Закінчи
речення».
Продовжити вислови. Зіставити
їх з міркуваннями однокласників.
ü У мові є одиниця, без вивчення
якої немислиме пізнання всього механізму мови. Ця одиниця-…
ü У
багатобарвності й могутності рідного слова втілюється…
ü Для
кожного народу рідна мова-…
ü Головним
творцем слова, його будівничим є…
ü Висока
мовна культура людини визначається… .
ü Мова
єднає між собою… .
Ø Виразно прочитати складені
вислови.
Яка основна думка об’єднує
їх?
Моделювання
висловлювань на основі відновлення їх. Відновити й записати вислови у
формі римованих рядків. Визначити, які слова-символи, що характеризують мову,
використано в них.
Мова –
народу берегиня,перлина, скарб його життя. І рідне слово – це святиня,
незламна сила майбуття.(К.Линдюк). Твоїм словом звертаюсь до світу, твою
гідність, як прапор, несу та зростаю до дум “Заповіту”, щоб
пізнати і велич, й красу(В. Дерій). Я від колиски чую рідну мову, вона мені
веселкою бринить, в ній гомін буйнолистої діброви, закутаної в сивину
століть(О.Деркач). Мово рідна! Ти – вода у спеку, без якої по життю не йти,
не злетіти в подорож далеку, не втоптати стежки у світи(М. Дорош). О мово! Ти
– перлина із перлин, ти – спраглому жадана прохолода, ти гордо поставала із
руїн, об’єднуючи племена в народи(Л.Мазур). Любіть красу своєї мови, звучання
слів і запах слів : це квітка ніжна і чудова широких батьківських степів(Т.
Масенко).
V.Узагальнення й систематизація вивченого.
Робота з текстом(побудова власного
міркування на основі аналізу висловлювання). Прочитати текст. Що таке
висока мовна культура? Визначити, яку функцію виконує висловлювання: впливу
чи пізнання.
Перш ніж учитися ораторського мистецтва,
мистецтва ведення блискучих дискусій і задушевних бесід, слід опанувати
мистецтво ведення звичайних розмов у звичайнісіньких життєвих ситуаціях, у
яких нам доводиться щоденно розмовляти самим або вислуховувати інших. Саме
тут відточується вміння дібрати найвідповідніше слово, інтонацію, тон, темп
мовлення, зорієнтуватися, які жести, яка міміка доречні в тій чи іншій
обстановці, а яких загалом слід позбутися. Саме тут шліфуються грані того
алмазу, який зветься високою мовною культурою і є, як правило, свідченням
справжньої внутрішньої культури(А. Коваль).
Ø Поміркувати чи може
відбуватися процес комунікації без універсального засобу спілкування – мови.
Думки аргументовано викласти у формі розлогого висловлювання.
VI.Домашнє завдання.
Скориставшись висловами,
опрацьованими на уроці, побудувати твір-мініатюру в публіцистичному стилі на
тему “Мова – найважливіший засіб спілкування, пізнання і впливу.”
|
Немає коментарів:
Дописати коментар