9 клас укр мова

Урок № 1 Розробка уроку української мови для 9 класу

Тема:РОЗВИТОК УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
Мета: розширити і поглибити знання дев’ятикласників про розвиток  української мови в ході історичного становлення українського суспільства та його культури; сформувати вміння визначати основні періоди розвитку мови, характеризувати особливості їх; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу сприяти осмисленю ролі мови як найважливішого, найбагатшого і найміцнішого звязку поколінь.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції).
Перебіг уроку

I.організаційний момент
II.ознайомлення учнів з темою, метою й завданнями уроку. Оголошення епіграфа.
Будь-якаЖИВА(Та, що існує тепер)
Мова перебуває в трьох вимірах:у
минулому (її історія), у теперішньому
… і в майбутньому, тобто в її можливостях…
А. Білецьки
III.Розвиток неперервної пошукової пізнавальної  активності дев’ятикласників.
Навчальне аудіювання.Уважно прослухати уривок із книжкиСлово про слово. У якому стилі оформлено висловлювання? Довести це. Визначити тему й основну думку почутого.
Розмовляючи, ми ніколи не замислюємося над тим, а яке це слово- старе чи молоде, давнє чи не давнє, хіба що якась обставина зверне на це нашу увагу. Та й не дивно:адже переважна більшість найчастіше вживаних слів-це слова, можна сказати,”вічні”:вони настільки давні, що були вже тоді, коли ще не було самих слов’янських мов,однією з яких э українська мова, а була праслов’янська-своєрідна й змінна-мовна єдність. Такі слова, як рука, нога, голова, ніс,  дім, вікно, стіна, піч, мати, син, отець, брат, сестра та інші. є в мовах усіх слов’ян з прадавніх часів.
      Проте не поспішайте продовжувати цей ряд на власний розсуд, бо такі, наприклад, слова, як бритва, асфальт, ви, безсумнівно, віднесете до них, а насправді це дуже давні слова.
     Знати вік слова- не просто цікаво, це ще й важливо для всіх, хто хотів би мати високу мовну культуру.

Ось низка слів, які нам усім знайомі, бо трапляються щодня в газетах, по радіо, телепередачах: ентузіаст, догматик, коміmem onозиція, ганізація, енергія, фанатизм, катастрофа, екземпляр, індивідуалізм. А знаете, звідки вони виписані? 3 листів і щоденника Т.Г.Шевченка! Важко повірити, правда?

Подивіться, як близько сходяться поняття культура мови i загальна культура: людина, яка знае вік слова, знае історію його значень, похо- дження, знає, які історичні, культурні чи побутові явища спричинили його появу, а отже знае, як ним найкраще користуватися (За А.Коваль)
-      Стисло переказати прослуханий текст
-       Висловити власні міркування щодо твердження Знати вік слова не просто ціка во, це ще й вaасливо для всіх, хто хотів би ма- ми високу мовну культуру.

Вибіркова робота на основі тексту. Ви- разно прочитати текст. Дібрати заголовок. Визначити речення, у якому розкрито основ- ну думку висловлювання
Слово "мова" в мовленні сучасних людей (усному, писемному, друкованому) мае широкий спектр значень. Воно охоплюе людську мову, мову Творця, ангельську мову, природну мову, штучну мову, мову Тварин, мову рослин, мову природи, мову мистецтва (наприклад, танцю, живопису, скульптури тощо), мову жестів, мову науки, або (наприклад, філософії, фізики, хімії. метамову лінгвістики та ін.). Часто можна почути про мову очей, мову рук, мову парфумів, мову закоханих. мову квітів, мову образів, мову символів тощо.

У цих випадках слово "мова" вживаеться в пере- носному (метафоричному) значенні. Первісним і основним його змістом е природна людська мова засіб щоденного спілкування людей (Ф.Бaцевич).
- Виписати з тексту словосполучення зі словом мова. Дослідити, яку функцію воно виконує головного чи залежного слова..
Скласти 2-3 власні словосполучення зі словом мова. Пригадати, які сполучення слів не е словосполученнями. Навести приклади з Тексту
IV. Виконання системи завдань творчого характеру.
Творча робота на основі тексту.На основі тексту підготувати розповідь про винайдення письма та його види. Заповнити таблицю.
Ієроліфічне письмо
Буквене (алфавітне) письмо

  Величезним винаходом в історії людства був винахід письма десь на межі четвертого і третього тисячоліття до Н.Х. Це було в Африці й на Близь- кому Сході й дещо пізніше також в Iндії та Китаї.
  Писемні знаки поступово утворилися з малюків, зі схематичних зображень предметів довкілля. Спочатку це було так зване iєрогліфічне письмо гипет, Месопотамія),з нього розвинулося буквене письмо (Фінікія, Греція). Зараз більшість народів для своїх мов використовує буквене  письмо (алфавіт).
   Різні типи писемних знаків розвивалися в напрямку від знаків, які виражали ідеї(поняття), до знаків, що передавали слова певної мови, потім поєднання звуків (склади певної мови) і, нарешті, окремі звуки певної мови, це були букви (буквене або алфавітне письмо). Від греків буквене письмо перейшло в Iталію до етрусків і римлян. Це найбільш поширене тепер латинське письмо з деякими його видозмінами. Слов'янські азбуки (алфавіти) кирилиця і глаголиця сформувалися на основі грецького письма. Видозміною кирилиці з часів Петра I є російська абетка, а також українська та білоруська.
  Ієрогліфічне письмо з перевагою знаків, що виражають ідеї, використовуються зараз тільки для китайської та японських мов. Цей різновид письма є зручним для названих мов,  і воно не витісняється буквеним письмом(А. Білецький).
Ø  Яуі території походження мов(зокрема української) вам відомі? З яких джерел ви дістали цю інформацію?
 Це цікаво знати! Відомим поліглотом і одночасно мовознавцем був італієць Альфредо Тромбетті(1866-1922), прихильник єдності походження всіх мов, які, на його думку, поширилися по всьому світові з Індії.
   Колективне опрацювання таблиці Історичний розвиток української мови.
Уважно вивчити матеріал таблиці. Схарактеризувати основні періоди розвитку української мови. Які назви використовувалися для позначення української мови на різних етапах її розвитку?
Періоди
(за Ю.Шевельовим)

Назви за сферами вжитку(стилями)


Церковна мова(мова релігійної літератури)
Писемна(книжна, світська)мова
Розмовна мова
IX-XI ст.
(Протоукраїнський період);
Старослов’янська мова(варіанти: давньослов’янська, церковнослов’янська, давньоцерковнослов’янська, староцерковнослов’янська, давньоболгарська, староболгарська)
протоукраїнська
Середина XI-кінецьXIV ст.
(давньоукраїнський період)
Церковнословянська русь ізводу (інша назва:українська ізводу; варіант: старослов’янська)
Давньоруська(варіанти:давньокиївська літературна, давньоукраїнська; іноді: старослов’янська, церковнослов’янська, староукраїнська);
давньоукраїнська
Початок XV-середина XVIст.(раньосередньоукраїнський період)
Церковнословянська українського ізводу( варіант:старословянська);
Староукраїнська літературна, книжка українсько-білоруська(застарілі назви: руська мова, західноруська; варіант: українсько-білоруська дідова; іноді: канцелярська);
Староукраїнська(іноді:давньоукраїнська, середньоукраїнська;
кінецьXVI-початок XVIII ст.(середньо український період)
Церковнослов’янська українського ізводу(варіанти:слов’яноруська, слов’янська”cловенская”, старослов’янська, слов’яноукраїнська);
Староукраїнська літературна, книжка українська(застарілі назви, варіанти: руська мова, проста мова; іноді: книжна українсько-білоруська);
XVIII ст.(пізньосередньоукраїнський період)
Ь(ізвод залежить від підпорядкування церкви. У наш час УПЦ КП, УАПЦ, УГКЦ практикують переважно український ізвод, УПЦ МП- московський ізвод).
Староукраїнська літературна, книжка українська( варіант: проста мова); занепад староукраїнської літературної мови, поширення слов’яноруської мова Г.Сковороди, поширення російської мови;
З кінця XVIII ст.( сучасний період)
Церковнословянска
українська, українська літературна(застарілі назви: малоруська, малоросійська, південноруська, руська)
Українська.
Ø Дати визначення поняттям літературна мова, національна мова, рідна мова, державна мова.
V.Підсумок уроку.
Як ви розумієте слова відомого українського вченого-мовознавця А. Білецького, узяті епіграфом до уроку?
VI. Домашнє завдання.

Скориставшись таблицею, опрацьованою на уроці, матеріалом підручника, додатковими джерелами, підготувати повідомлення на тему Розвиток української мови.

Немає коментарів:

Дописати коментар